Sıfır Atık Projesi Kapsamında Ankara'da Bulunan Belediyelerin Katılımı İle Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi
Sıfır Atık Projesi Kapsamında Ankara'da Bulunan Belediyelerin Katılımı İle Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi
25 Aralık 2017

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın  Saygıdeğer eşi Emine Erdoğan Hanımefendi'nin öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan "Sıfır Atık Projesi"nin yaygınlaştırılmasına ilişkin program, 26 Eylül'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilmiştir.

Sıfır Atık Projesi’nin ülke genelinde yaygınlaştırılması amacıyla Ankara’da yer alan Belediyeler 25.12.2017 tarihinde Bakanlığımızca düzenlenen toplantıda bir araya getirilerek bilgilendirildi.

Belediyelerin kurumsal ve merkezi yapıda olması, örnek alınması, vatandaşların ziyarete gelmesi, uygulamanın yaygınlaştırılması ve en önemlisi toplama organizasyonunun belediyeler tarafından gerçekleştirilmesi nedeniyle önem arz etmektedir.

Toplantıda; Sıfır Atık Projesinin uygulanmasına yönelik bilgilendirme yapıldı. Bilgilendirmeye yönelik yapılan sunumlardan sonra ise toplantıya katılım sağlayan temsilciler ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda uygulanan sıfır atık yönetimi sistemi yerinde incelendi.

Belediyeler tarafından hizmet binalarında sıfır atık projesi uygulamaya geçirilecek, atık getirme merkezlerinin kurulumu tamamlanacak ve vatandaşlar bilgilendirilerek farkındalık oluşturulacaktır. Bununla birlikte sıfır atık projesi entegre bir yaklaşım içerdiğinden il genelinde sistemli bir toplama sistemi kurulması için çalışmalar başlatılacaktır. Bu açıdan belediyelerin bu projeye destek olması ve ortak bir çalışma platformu oluşturulması gerekmektedir.