Sıfır Atık Projesi 81 İldeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerini Bir Araya Getirdi
26 Aralık 2017

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Saygıdeğer eşi Emine Erdoğan Hanımefendi'nin öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan "Sıfır Atık Projesi"nin yaygınlaştırılmasına ilişkin eğitim programları hızla devam etmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak önderliğini yapmakta olduğumuz Sıfır Atık Projesi hem Bakanlığımızda hem de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde uygulamaya geçirilmiştir. Proje kapsamında 26.12.2017 tarihinde Bakanlık tarafından verilen eğitime 81 ildeki Çevre ve Şehircilik il müdürlüğünden katılım sağlandı.

İl Müdürlüklerinin katılım sağladığı toplantıda, sıfır atık projesinin uygulanmasına yönelik bilgilendirme yapıldı. Bilgilendirmeye yönelik yapılan sunumlardan sonra ise toplantıya katılım sağlayan temsilciler ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda uygulanan sıfır atık yönetimi sistemi yerinde incelendi.

İl müdürlükleri tarafından öncelikle kendi hizmet binalarında sıfır atık yönetimi sistemini kurulacak, sıfır atık sisteminin kurulması noktasında illerinde bulunan kamu kurum/kuruluşlarına, belediyelere, alışveriş merkezlerine, hastanelere, eğitim kurumlarına yol gösterilerek uygulamanın yaygınlaştırılması için çalışmalar başlatılacaktır. İlerleyen aşamalarda da çalışmalar takip edilerek raporlama yapılacak ve uygulamalar takip edilecektir.