Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Düzenlenen Sıfır Atık ve Geri Dönüşüm Sergisi Açılışına Katılım Sağlandı
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Düzenlenen
10 Ocak 2018

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Saygıdeğer eşi Emine Erdoğan Hanımefendi'nin öncülüğünde gerçekleştirilen "Sıfır Atık Projesi" çalışmaları kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Kreş ve Gündüz Bakımevi'nde eğitim gören çocuklarca hazırlanan ve 10 Ocak 2018’de Cumhurbaşkanlığı külliyesinde gerçekleştirilen Sıfır Atık ve Geri Dönüşüm Sergisi'nin açılışına Bakanlığımızca katılım sağlanmıştır.

Düzenlenen sergide, atık değerlendirme kültürünün çocuk yaşta kazanılması gerçeğinden hareketle, projeye çocukların dahil edilmesinin önemine dikkat çekilmiştir. Sergide çocuklar tarafından, kullanılabilir atıklardan hazırlanan kıyafetlerle bir sunum yapılmış ve müzik eşliğinde bir gösteri de sunulmuştur.

Okul önceki dönem çocuğun yüksek öğrenme potansiyeline sahip olduğu bir dönem olarak görülmektedir. Uygun fiziksel ve sosyal çevre koşullarında ve sağlıklı etkileşim ortamında yetişen çocuklar, daha hızlı ve başarılı bir gelişim gösterirler. Okul öncesi eğitim süresince çocuklar ilköğretime hazırlanırken, paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrenirler. Okul öncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeye ilgi uyandırmak ve çocuğun varolan yeteneklerini görünür kılmaktır. Bu nedenledir ki okul önceki dönemde alınan çevre bilinci kalıcı olacak ve bu sayede gelecek nesillere aktarılabilecektir.